КОЛИ ДОГЛЯДАЄШ ЗА ЛІСОМ НАЛЕЖНО, ТО Й РЕЗУЛЬТАТ НЕ ЗАБАРИТЬСЯ: ЗРОСЛИ ПРИБУТКИ, А ВІДПОВІДНО – Й ЗАРПЛАТА

Керівництво Закарпатського ОУЛМГ вшанувало пам’ять Героїв Небесної Сотні
20.02.2017
Триває обговорення шляхів реформування лісової галузі України
21.02.2017
Показати всі

КОЛИ ДОГЛЯДАЄШ ЗА ЛІСОМ НАЛЕЖНО, ТО Й РЕЗУЛЬТАТ НЕ ЗАБАРИТЬСЯ: ЗРОСЛИ ПРИБУТКИ, А ВІДПОВІДНО – Й ЗАРПЛАТА

 Державне підприємство «Ужгородське лісове господарство», яке очолює директор Василь Кий (на знімку), вважається одним із кращих у системі Закарпатського обллісмисливгоспу. І це переконливо доводять ті цифри й факти, які наводить керівник лісгоспу в нинішньому інтерв’ю.

Василю Васильовичу, якщо коротко підбити підсумки економічної діяльності держлісгоспу за минулий рік, то на чому варто б насамперед наголосити?

– За 2016-й підприємство реалізувало продукції на загальну суму 25,4 млн грн (у 2015 році – 24,4 млн грн), отримало чистий прибуток у розмірі 2,2 млн грн (у 2015-му – 1,4). Рентабельність склала дев’ять відсотків. Ще трохи більш цікавих цифр. Протягом року сплачено до бюджету 9,7 млн грн – це на мільйон сто тисяч більше, ніж позаторік. Хотів би «розшифрувати» ці суми: ПДВ – 3,4 млн грн, рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів – 2,8 млн грн, частина чистого прибутку (дивіденди) – 1,1 млн грн, єдиний соціальний внесок – дев’ятсот тисяч гривень.

А середня зарплата?..

– Відчутно зросла і становить 7561 грн (позаторік була 4663). Коротко й змістовно!

Очолюваний вами держлісгосп також здобув перемогу в рейтингу «Сумлінні платники податків»…

– Так. Це нас теж радує. У 2016-му ДП «Ужгородський лісгосп» стало переможцем Закарпатського обласного етапу рейтингу «Сумлінні платники податку-2015» у аграрній галузі, а згодом отримало нагороду від голови ДФС Романа Насірова за перемогу у Всеукраїнському рейтингу.

Аби не завантажувати читача цифрами – хай і дуже приємними – перейдімо наразі до не менш важливих напрямів діяльності… Хотілося б почути про шкільне лісництво, яким опікуєтеся…

– Порівняно з минулими роками ми значно розширили роботу з вихованцями шкільного лісництва. Проводимо більше практичних занять – як у класі, так і в лісових розсадниках, на лісогосподарських ділянках. І це приносить хороші результати. Торік, до прикладу, наші учні стали переможцями обласного зльоту шкільних лісництв та учасниками всеукраїнського зльоту, на якому, до речі, вибороли четверте місце серед 26 команд-суперників.

Музей лісу під відкритим небом – це також родзинка «Ужлісу» – будемо так коротко називати ваше держпідприємство.

– Прийшовши на посаду, я анонсував створення музею лісу під відкритим небом. Мету ставив конкретну: відновити й зберегти історичні відомості про життя та працю лісівників у минулому й позаминулому сторіччях. На сьогодні вже маємо декілька експонатів цього музею: снігова яма для зберігання посадкового матеріалу, мисливська вежа для спостережень за тваринами та організації полювань, годівниця для звірів.

Всі бажаючі можуть прийти й оглянути експонати в будь-який час.

І все ж таки, Василю Васильовичу, господарська діяльність – це пріоритет у роботі…

– Безумовно. Тобто повертаємося до цифр?

Звісно.

– За 2016 рік заготовлено 64 тисячі кубометрів деревини, з яких ділова становить десять тисяч, тобто лише 16 відсотків; дров’яна – 54 тис. кубометрів, або ж 84%.

Провели лісовідновлення (посадили ліс і сприяли його природному поновленню) на площі 90,6 гектара. Доглядали за молодими насадженнями на площі 73,4 га. Заготовили 273 кг лісового насіння.

Також закінчили розробку вітровальних та вітроломних ділянок. Як відомо, у 2014 році внаслідок природної стихії ушкоджено насадження на площі 4 тис. га (при тому, що площа лісгоспу – 17 тис. га). Тобто постраждала майже четвертина всіх лісових масивів підприємства. Обсяг вітровальної та вітроломної деревини становив 107,1 тис. кубометрів (для порівняння: щорічний обсяг заготівлі – до 40 тис. кубів).

Оскільки «Ужліс» вважається зеленими легенями Ужгорода й навколишніх сіл, то хотів би запитати, як проводите охорону лісу?

– Звичайно, є багато й неприємного в роботі. Як ніколи, минулого року, що називається, активізувалися крадії лісу. Такого не було останні два десятиліття.

Лісопорушники вночі зрізують 5 – 8 красивих дубів, ріжуть їх на двометрові колоди та намагаються вивозити невеликими машинами, аби не виникало підозри. У більшості випадків наша лісова охорона ефективно протидіє таким браконьєрам. Звичайно, важко тридцятьом працівникам державної лісової охорони встерегти масиви на площі 17,2 тис. га. Але разом із цим, в останньому випадку, який трапився в грудні, наші працівники вночі затримали на місці злочину – серед лісу! – мікроавтобус із краденою деревиною, водія та його спільника. Матеріали спрямовано до поліції.

Торік у лісфонді підприємства трапилося 18 випадків незаконної рубки деревини. Обсяг незаконно зрубаного склав 54 кубометри. Сума збитків становить 233 тис. грн, із яких відшкодовано порушниками добровільно 23 тис. грн. Матеріали на суму 210 тис. грн направлено в правоохоронні органи.

На завершення просив би вас розповісти про ведення лісового господарства, адже по досвід сюди приїжджають як наші, так і зарубіжні колеги…

– Торік наше підприємство пройшло сертифікацію, яка підтвердила: ведення лісового господарства Ужгородщини відповідає встановленим екологічним, економічним та соціальним міжнародним стандартам. До речі, мені приємно повідомити: щойно отримали поштою сам документ міжнародного сертифіката.
Сертифіковані ліси отримують загальне визнання того факту, що в них господарюють по-сучасному, належним чином, із дотриманням насамперед екологічних вимог. Сертифікація лісів проводилася незалежною аудиторською організацією, щоб гарантувати об’єктивну та неупереджену оцінку.

Вів інтерв’ю
Василь НИТКА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.