Поблизу Великої Доброні освячено Хрест і висаджено алею Небесної сотні (Газета “Вісті Ужгородщини”)

Майбутнє лісу у твоїх руках
07.04.2014
НА ЧЕСТЬ ГЕРОЇВ ЗРОСТАТИМЕ ЛІС… (ГАЗЕТА “ГОЛОС УКРАЇНИ”)
10.04.2014
Показати всі

Поблизу Великої Доброні освячено Хрест і висаджено алею Небесної сотні (Газета “Вісті Ужгородщини”)


Хвилюючі дійства відбулися минулої середи на території Великодоброньського лісництва. В один з кварталів, де незабаром вибухнуть соковитою зеленню могутні   дуби, в гості до лісівників приїхали єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії владика Мілан Шашік, словацькі та угорські дипломати, які працюють в Ужгороді, відомі майстри пензля і слова, представники місцевої влади, журналісти.

Того дня владика Мілан  освячував дерев’яний хрест, встановлений за сприяння Ужгородського держлісгоспу, зокрема його директора Івана Костіва, поблизу однієї з лісових доріг неподалік села.

Як повідав сам владика після виконання ритуалу, для нього це вже четвертий освячений символ віри у нашому краї, другий на Ужгородщині, який знаходиться не у селі чи місті, а за його межами.

– Це добра традиція, – зауважує духовний пастор. – Вона символізує не тільки  віру у Всевишнього, а й нероздільність  людини і природи, слугує нагадуванням, що Бог створив і людину, і все, що нас оточує, давши нам віру.

 Утім,  Хрест нині –  не тільки символ віри, а і добрий знак нашого єднання у непрості для України часи, символ любові.

– З самого початку він був задуманий як екуменічний, – розповідає один з ініціаторів та   активний учасник втілення благородної ідеї директор Ужгородського держлісгоспу Іван Костів. – Це особливо важливо для нашого багатонаціонального та багатоконфесійного краю. Тобто хрест для всіх християн – і для католиків, і православних… Щодо вибору матеріалу – сумнівів у нас не було. Хрест має бути дерев’яний, адже ми маємо справу  з лісом. Та й Христа розіп’яли саме на подібному… Нас підтримала і місцева громада на  чолі з сільським головою Золтаном Сільваші, і наші сусіди – зняцівці з Мукачів-щини.

Відтак гостей запрошують пройтися лісом. Виходимо на сонячну галявину, де серед кремезних дубів ростуть молоденькі сосни.

Місцевий лісничий Володимир Войтович розповідає, що цей сосновий острівок з’явився серед листяних ще у 2006 році. У дикій природі таке буває нечасто. Але саджанці майже стопроцентно прижилися і мирно сусідують з іншими деревами. Саме у ці дні, коли поминаємо героїв Майдану, нашими стараннями тут  незабаром постане алея на честь Небесної сотні. Садимо, як пояснює Володимир Войтович, чорну сосну. Від місцевих лісівників дізнаємося, що ареал розповсюдження цього виду якнайширший у Європі – від заходу України аж до Піренеїв. Кажуть, у наших Карпатах чорна сосна з’явилася ще за часів Австро-Угорщини. І завезли її з Відня. Ось ще один доказ нашої «європейськості». Дерево невибагливе. Легко пристосовується до екстремальних умов. Любить вапняні грунти, тепло. Але найцікавіше – воно здатне доживати до півтисячі років.

Зачувши це, відомий письменник Дмитро Кешеля аж присвиснув. Мовляв, нас уже не буде. Але зостанеться пам’ять, кажуть йому. Як вічна пам’ять про Небесну сотню.

Журналісти, письменники і дипломати дружно беруться за лопати. Вже помітно і перших наших фаворитів – керівників обласних творчих спілчанських осередків – поета Василя Густі та художника Бориса Кузьму. Самоврядна влада на чолі з головою райради Михайлом Фединцем теж прагне не відстати.  Тим паче, що Михайло Ілліч стверджує, що і вісім років тому, у дві тисячі шостому, тут садив такі ж дерева. А досвід, як відомо, велике діло…

У Івана Костіва тим часом  висока «дипломатична» місія – він несподівано заопікувався  угорськими та словацькими  гостями і, схоже, забув про  лопату. Інші його колеги тим часом мовчки спостерігають.

Четвертий хрест і алея, присвячена Небесній сотні, стали реальністю. Почався неперервний відлік їхньої історії.

Віктор Тис,

Сергій Гудак (фото)

 


 

 

Художник Борис Кузьма та поет Василь Густі

сперечаються: що легше – малювати, писати чи копати?

Посилання на статтю

http://www.vistiuz.com/ua/view.php?id=1554

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.