ТАМ, ДЕ ТРАВИ ШОВКОВІ ТА ЛІСИ БУКОВІ… (Газета Вісті Ужгородщини)

ТБ Тиса. “Вчасно”. Освячення Хресної дороги в Анталовцях
20.09.2014
ЛІСОГОСПОДАРНИК 2014 рік
25.09.2014
Показати всі

ТАМ, ДЕ ТРАВИ ШОВКОВІ ТА ЛІСИ БУКОВІ… (Газета Вісті Ужгородщини)

ТАМ, ДЕ ТРАВИ ШОВКОВІ ТА ЛІСИ БУКОВІ…

 

Кожне запрошення до Ужгородського лісгоспу для журналістів – свято. Бо знають, що крім чудових краєвидів, спілкування з природою, на них чекають нові цікаві зустрічі, події, які варті уваги. Ще б пак, директор цього підприємства Іван Костів давно відомий, як генератор ідей, які постійно втілює в життя.  Якщо на попередній зустрічі численні гості знайомилися з навчально-пізнавальною стежкою «До Невицького замку» чи рослинами, занесеними до Червоної книги, то цього разу знову побачили багато неординарних новинок. З ними гостей – керівників району Михайла Фединця та Марію Коваль-Мазюту, заступника начальника  обласного управління лісового та мисливського господарства Федора Гомоная, керівника Собранецького лісового заводу Петера Пшака та його словацьких колег, письменника Василя Густі, журналістів познайомив головний лісничий лісгоспу Валентин Геккер. Відразу при вході ми побачили «Інформаційні знаки лісової дороги урочища Вайдова 1935 року». Увагу привертало своєрідне унаочнення, яке розповідало, що за рік приріст деревини в лісах господарства складає 60 тисяч кубометрів, а вирубують лише 38 тисяч. Далі побачили навчально-пізнавальну стежку «Рослини Святого Письма» та колекцію гірських порід і мінералів Карпат. Привертають увагу вапняк, пісковик, туф, мармур, кварцит червоний, сланець кременистий, базальт тощо. Але найбільш вразила «Дорога світла». Одна за одною репродукції картин розповідають про те, як Ісус воскрес із мертвих. Бачимо жінок та учнів біля порожнього гробу, як  воскреслий Ісус з’являється Марії Магдалині, своїм учням при ламанні хліба, як надає учням владу відпускати гріхи, доручає Петрові свою Церкву та інші. Ця «Дорога світла», до речі, єдина в Європі. Присутність Преосвященного владики Мілана, безперечно, додала події духовності.

Квіти – владиці

Чекало на гостей ще одне незабутнє дійство в урочищі Плішка. Дорога змійкою вилася все вгору та вгору. Довкола – ліси. Вони прекрасні у цю пору. Вересень крокує ними непоспіхом. То в одному місці, то в іншому махне пензлем і спалахують жовтизною берізки, клени, осики. На самій горі величаво сягають неба буки.

День видався теплий. Перший осінній місяць щедро дарував тепло. Важко сказати, від чого більше перехоплювало подих: від висоти, чи від казкової панорами, що відкрилася перед нами. Ця гора – справжня перлина природи. І тут, неподалік словацького кордону, владика Мілан освятив Хрест, який лісівники поставили  з ініціативи Івана Костіва. У підніжжі Хреста читаємо: «Якщо хочеш Божу ласку – постій перед Хрестом. Якщо хочеш бачити Божу всемогутність – піди у гори». Ці хвилюючі рядки торкнулися серця кожного.

Тепло привітали господарів лісу Марія Коваль-Мазюта, Михайло Фединець, Федір Гомонай, побажали їм успіхів у праці. Згадали про події на Сході. 500 працівників лісових господарств України нині захищають державу. П’ятеро з них загинули. Хвилиною мовчання вшанували їх пам’ять. Владика Мілан провів молебень за загиблими. Потім заспівали «Многая літ» шановному владиці, який постійно молиться за Україну, за її народ, добрим словом і своєю присутністю згладжує негаразди.

… Природа на Плішці зачаровує. Тут рідко  бувають люди, тому й трави такі розкішні. Саме тут вирішили провести змагання косарів. Акуратно розмітили 6 доріжок. Після пострілу рушниці задзвеніли коси в руках Володимира Михалка з Анталовців, Михайла Швенди з Ужгородського лісництва, Степана Бартока з Великої Доброні, Василя Лоскія з Кам’яниці, Івана Шовша з ПП « Конкус» (Верхнє Солотвино). До місцевих косарів приєднався і словак Любош Бурик.

Особлива увага була прикута до Івана Шовша. Цей косар – постійний переможець таких змагань. І на  цей раз він першим дійшов  до фінішу.

Відбувся і конкурс «Хто смачніший зварить бограч». Дуже старалися Михайло Костелей з Великої Доброні, Василь Вукста з Кам’яниці, приватний підприємець Юрій Конкус, Володимир Семйон з Ужгородського лісництва, Юрій Глаголич з Анталовець, він і став переможцем у цьому своєрідному змаганні.

На переможців чекали прекрасні призи. Особливо знадобляться на підприємствах кущорізи фірми  «Хускварна».

На відмінно справився зі своїми обов’язками головний суддя змагань, відомий в районі природолюб Василь Мандула. Присутні щиро дякували Івану Костіву, спеціалістам лісгоспу за організацію таких цікавих заходів.

Марія Підгорна

 

 

Валентин Геккер – про приріст деревини

Великодоброньці варять бограч

Браві хлопці-косарі (у центрі – переможець Іван Шовш)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.