Ужгородські лісівники закликають: БЕРЕЖІТЬ ЧЕРВОНОКНИЖНІ РОСЛИНИ

На Закарпатті працюють над тим, аби ліси змогли завадити паводкам та пересиханню річок
27.06.2016
Закарпатські ‪#‎лісівники‬ взяли участь у міжнародних змаганнях «‪#‎Татранськакосьба‬»
04.07.2016
Показати всі

Ужгородські лісівники закликають: БЕРЕЖІТЬ ЧЕРВОНОКНИЖНІ РОСЛИНИ

 

Урбанізація – неминучий процес розвитку людства. Але у цьому всесвітньому поступі до кращого, людина не завжди усвідомлює, що її майбутнє і майбутнє її нащадків залежить від стану навколишнього середовища, в якому вона знаходиться і яке передасть майбутнім поколінням. Кожний живий організм, як представник певного виду на планеті (тварина, комаха, птиця, дерево, квітка) створює те різноманіття природи, серед якого ми живемо. Зникнення будь-якого виду живої природи збіднює нашу планету а разом з тим кожного з нас і наших нащадків. Людство через міжнародні громадські організації з 1953 року намагається систематизувати і взяти на облік окремі види фауни і флори, яким загрожує зникнення. Саме у 1953 році була видана перша “Червона книга фактів” Міжнародним союзом охорони природи та природних ресурсів (МСОП).

Ідею МСОП підхопили ентузіасти-природоохоронці а потім і уряди багатьох країн світу.

Так було створено Європейський Червоний список – Червону книгу Європейської співдружності.

Червона книга Української РСР заснована у 1980 році і з того часу перевидавалася чотири рази.

Червона книга України – це, перш за все, документ, який визначає, які організми в Україні потребують особливої охорони і, головне, як саме їх слід охороняти.

Велика кількість, якщо не найбільша, видів червонокнижної флори знаходиться в наших лісах. Тому лісівники Ужгородського лісгоспу започаткували дуже важливу природоохоронну, просвітницьку програму. В лісових масивах держлісфонду, лісгоспу який складає понад 17 тис.га зростають десятки видів, які занесені до Червоної книги України. Це дерева – клокичка переста і берека лікарська, чагарники – бузок угорський і зіновать подільська, трав’янисті рослини – шафран Гейфеля, підсніжник білоцвітий, цибуля ведмежа, білоцвіт весняний і літній, лілія лісова, дзвоники карпатські, волошка карпатська, любка дволиста, аконіт Жакена, пізноцвіт осінній та багато інших які потребують нашої допомоги.

Лісівники виявляють популяції окремих видів, в натурі визначають площу їх  зростання і маркують границі, встановлюють охоронні знаки. Таким чином оформлено місце зростання цибулі ведмежої і дві великі популяції білоцвіту весняного у Великодоброньському лісництві, шафрана Гейфеля – в лісфонді Ужгородського лісництва, популяція булатки довголистої – у Кам’яницькому лісництві.

Моніторинг червонокнижних видів продовжується, виявляються і маркуються нові місця зростання.

Якщо ви зустрінете у лісі на деревах білі прямокутники з червоною смугою, це границі місць зростання якогось рідкісного або зникаючого виду, десь поряд є інформаційно-охоронний знак.

Поводьтесь як і належить у Храмі природи, адже їм дуже нелегко вижити у нашому антропогенному пеклі. Пам’ятайте – необережність або зловмисні дії можуть призвести до загибелі популяції, а якщо це єдине місце зростання цього виду….

До прикладу, булатка довголиста зацвітає лише на 10-11 році, а 8 років взагалі веде підземний спосіб життя, живлячись цей час за рахунок грибів.

Так надаймо їм шанс вижити!

DSC06103 4in DSC06102 DSC06101

Прес-служба ДП “Ужгородський лісгосп”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.